25 Ocak 2013 Cuma

Mail şifremi unuttum ne yapmalıyım?

Sponsorlu Bağlantılar

Unutmak insanın doğasında var. En özel anlarımızı, en önemli bilgilermizi unutabliyoruz. Kimi zaman çocukluğumuza dair en ufak ayrıntıları hatırlayabiliyorken bizim için çok önemli bilgileri unutabiliyoruz. Günlük yaşamda unutkanlık başımıza nice şey açarken teknolojik unutkanlık acaba bizleri nasıl etkililiyor?

İnternet hayatımızın olmazsa olmazlarından olan ve bizler için oldukça önemli olan e-mail hesabımız bizim can kurtaranımızdır. Şöyle ki; birçok websitesinde şifrenizi unuttuğunuzda mailinize şifre sıfırlama kodu gönderebiliyorsunuz. Bir siteye kaydolmak ve o siteyle bağlantımızı sağladığımız e-mail'imizi unutursak ne olur?

Eğer mailinize giremiyorsanız öncelikle doğru şifreyi girdiğinize emin olunuz. Caps lock'un açık veya kapalı olmasına ve klavye seçimine de dikkat edin, bazen f ile q klavye arası geçişlerde klavye tuşları farklı harfleri basabiliyor. Eğer şifreyi doğru girdiğiniz takdirde giriş başarısızsa hesabınızın çalındığını düşünebilirsiniz. Eğer hesabınızın çalındıysa ya da şifreyi hatırlamıyorsanız uygulayacağınız işlemler aynıdır. Gmail, hotmail ya da diğer mail servislerine ait mail şifrenizi unuttuysanız eğer "parolamı unuttum" girebilirsiniz. Gmail ve hotmail sayfasında "parolamı unuttum" kısmı yerine "hesabınıza erişemiyor musunuz" yazısı bulunmaktadır, aynı işlevi görmektedir. Buraya girdikten sonra ise hangi şifre hatırlatma seçeneğiyle işlem yapacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Eğer unuttuğunuz mail adresinde verdiğiniz ikinci e-posta adresiniz varsa o mailinize şifre sıfırlama kodu gönderebilirsiniz. Ya da mail servislerinin artık kullanıcıdan ısrarla talep ettiği cep telefonu numaranız sistemde kayıtlıysa, şifre sıfırlama kodunu cep telefonunuza gönderebilirsiniz. Eğer bunlar yoksa şifre hatırlatma sorularından olan "eski arkadaşınızın ismi?" gibi sorulara kayıt olurken verdiğiniz cevabı aynen verebilmeniz gerekmektedir. Eğer şifre hatırlatma sorusu ve cevabını da hatırlamıyorsanız sanırım başka bir yöntem kalmıyor, yine de mail servisine başka bir mail üzerinden mail atıp bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Pek mümkün bir yöntem olmasa da şansınızı denemenizde fayda var.

2 yorum:

  1. MERHABA
    Ben e posta adresimin şifresini unuttum fakat sizin belirtiğiniz gibi kayıt yaparken ikinci bir mail yazdığımı hatırlamıyorum. Dediğiniz gibi telefon numarasıyla nasıl şifreyi değiştire bilirim? Uygulamadan da oturumu kapattığım için erişimim mümkünsüz.
    Bir de onu belirteğim ben şifresini unuttuğum posta adresimle ismini belirtmeyeyim bir kitap uygulamasına giriş yapmıştım ve aynı uygulamada giriş şifremi değiştirmek için seçenek vermişlerdi ve orda şifremi değiştirdim. Eğer ben e posta adresimin şifresini sıfırlasam, değiştirsem benim uygulamaya girişim kapana bilir mi? Ve ya uygulama içinde yaptığım aktivitelerin silinme diye bir durumla karşılaşır MI?

    YanıtlaSil
  2. ya ben maile dirmeye çalisiyorum done diyip kalıyor

    YanıtlaSil

Yorumlar herkese açıktır. Herhangi bir hesabınız yoksa yorum yazmadan önce "yorumlama biçimi"nden "adı/url" bölümünü seçip isminizi yazmanız yeterlidir. Yorumlama biçiminde "anonim" yazıyorsa yorumunuz "adsız" olarak görüntülenir. Tavsiyemiz "adı/url" seçeneğini işaretlemeniz. Yorumunuzu yazdıktan sonra bir kez "yayınla" butonuna tıklamanız yeterlidir. Yorumunuz denetimden geçtikten sonra yayımlanır. Böyle olmasının nedeni hakaret ve spam içeren yorumları engellemektir. Hakaret içeren yorumlar hakaret edilen tarafından dava edilebileceğinden bundan kaçınmaya özen gösteriniz.